По 20 хил. евро на ден ще бъдат санкциите от ЕС за защитената зона "Комплекс Калиакра", стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който събра заинтересованите страни на среща в МС.
До казуса се стигна след като екоминистър Нено Димов издаде забрана за извършване на дейност на територията на защитената зона с мотива за риск от загуба за държавата на стотици милиони евро под формата на санкции от ЕС.
Това предизвика протести от страна на местното население, което смята, че забраната ще навреди на основния му поминък – земеделие, туризъм и риболов. Според еколози обаче хората са подведени, а целта е земеделските земи да не се застрояват. Прокуратурата също ще вземе отношение по казуса, след като се запознае с данните по случая.
Премиерът апелира да се намери бързо и работещо решение в спокоен диалог.
"Стига с тези обиди", призова Борисов заинтересованите страни.
От думите на присъстващите кметове стана ясно, че Планът за управление е изготвен без участието на местните общности и това е основен проблем.
"Основната причина за протестите беше липсата на информация, неяснотата на хората. Хората в Каварна, Шабла и Балчик и до днес не знаят кои са реалните очертания на защитените територии и кои са засегнатите собственици", коментира кметът на Каварна Нина Ставрева.
Тя заяви, че в плана има редица сгрешени текстове и даде пример с това, че за две от селата е посочена надморска височина нула.
Екоминистърът Нено Димов каза, че проблемът на Калиакра не е в Брюксел, не е в "Натура", а в начина, по който са определяни границите на земите, в липсата на работещи механизми, в замитането на проблемите под килима.
Според него Плана за управление ще бъде готов тогава, когато отчете всички гледни точки или максимално много, трябва да е траен и работещ и да се смени начинът, по който се води политиката по опазване на околната среда.
По думите му основната цел е да се спести на България влизането във фаза на реални санкции от ЕС и да се види как да се действа с Плана за управление.
Анна Ганева, директор на Института по биоразнообразие към БАН, пък заяви, че за изготвянатео на Плана за управление са ползвани официални данни и че научната общност е обидена във връзка с появилите се квалификации за некомпетентност.
Димитър Канариев от Националната асоциация Българско Черноморие посочи, че процедурата, по която планът е разработен, е порочна и ще бъде обжалвана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Уорш е в капана между Тръмп и залозите на облигационния пазар за повишение на лихвите
Тръмп: Сирия ще се справи по-добре от Израел с озаптяването на „Хизбула“
Фон дер Лайен: Време е за промяна в достъпа на децата до социалните мрежи
Прогноза: Жилищният пазар у нас ще превключи на по-висока скорост през есента
Полша скъсва с репутацията си на център за сглобяване с помощта на инвестиции от Тайван
Европейските потребители все още чакат стимули за електрификацията си
Георги Ганев: Касовият дефицит от 3,4% е сериозен, но не е катастрофа
Никола Стоянов за новия дълг от 3,8 млрд. евро, СИГМА, въоръжението от България за Украйна
Съдебна реформа само с желание не се прави: Кой плаща цената и докога?
НА ЖИВО: Франция – Сенегал (СЪСТАВИТЕ)
Новите собственици на Левски: Освен нов стадион клубът се нуждае от още четири ключови промени
ЦСКА се приближава до подписа на бивш ас на Интер
Ландо Норис мачка чаршафите с нова мацка + СНИМКИ
ВИДЕО: Белгия – Египет
ВИДЕО: Испания – Кабо Верде
Дневен хороскоп за 17 юни, сряда
Хубави промени за 6 зодии до края на юни
Ярки цветове и десени за лято 2026 в колекцията на Dries Van Noten (+Снимки)
Защо много хора се чувстват по-уверени в тялото си след 40
4 знака, че „тихо сте уволнени“, но шефът ви се надява да напуснете сами
4 зодии привличат пари, докато Венера е в Лъв до 9 юли
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Гърция и Турция в нов спор за тръби към България
България е сред страните с най-добро качество на водите за къпане в ЕС
"КУБ": Цинично звучат твърденията, че Коцев "не е бил наясно" с проектите ни
Сканиране на сърцето може да предскаже риска от рак години преди диагнозата
Ядрен часовник е използван за изучаване на свойствата на тъмната материя
Успешен старт за китайската ракета „Чанджън-3Б“ със сателит „Шъдзиен-31“
Astrobotic представи масивния лунен модул Griffin, който ще се отправи към Луната
Dragon на SpaceX се завърна натоварена с научни експерименти от МКС
Мистериозното изчезване на почвата в Китай: Къде отива земята?